Ja, ni kan enkelt ta med både fasta och mobila nummer för växelnummer, svarsgrupper och anknytningar/ användare till den mobila växeln hos 3.
Kan vi fortsätta använda våra mobila och fasta nummer i den mobila växeln?
Nej, vid tidpunkt som vi kommer överens om flyttas era telefonnummer från den gamla växeln till den nya, mobila växeln utan avbrott. Tidpunkten för byte planeras så att mobila växeln och alla mobiler finns på plats när numren flyttas.
Blir det avbrott i telefonin om vi byter från fast till mobil växel?
Ja, alla de vanliga växelfunktionerna plus många fler finns i 3Växel.
Kan vi få samma funktioner i 3s mobila växel som i vår nuvarande, fasta växel, t ex telefonister, IVR (knappval), svarsgrupper och hänvisningssystem?
3s certifierade säljare kommer att analysera de behov som ni presenterar och sedan föreslå en passande lösning. När ni har beställt växeln blir ni kontaktade av vår leveransavdelning för att diskutera detaljer i leverans och funktioner. Slutligen rekommenderar vi att ni beställer vår utbildning för att ni själva löpande ska kunna använda och anpassa funktionalitet i 3Växel.
Hur får vi hjälp att anpassa mobila växeln från 3 till just vårt företag?
Nej, Ni har ingen utrustning på kontoret när ni gått över till 3Växel. Alla era funktioner finns i 3s nät med högsta tillgänglighet och med en övervakning dygnet runt och året om.
Behöver vi ha växelutrustning på kontoret när vi går över till 3Växel?
Svenska företags inställning till mobila växlar.
Undersökning genomför av Mistat 2009 på uppdrag av 3.
”När vi bestämt vilka telefonnummer vi ville ha tog det bara två dagar innan vi fick alla telefoner och SIM-kort i samma låda.”
Kenneth Mårtensson, säljare Makomer, en IT-leverantör i Malmö med 11 anställda.